DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE 2019

Utworzono dnia 04.09.2019

Było pięknie, uroczyście ....zresztą zobaczcie sami:

Dożynki Gminno -Parafialne w Szastarce
Od wiek wieków tradycją naszych ojców i dziadków było obchodzenie dziękczynienia
za zebrane plony. Po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych zebraniu plonów
a głównie plonów zbóż, spotykali się aby podziękować Bogu za ich obfitość. Szanując tradycję
25 sierpnia mieszkańcy Gminy Szastarka zebrali się aby po raz kolejny świętować podczas Dożynek Gminno – Parafialnych. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. celebrowana przez proboszcza parafii ks. kanonika Andrzeja Arbaczewskiego oraz proboszcza parafii Blinów
ks. kanonika Piotra Wąska.Następnie barwny korowód przeszedł na plac przy
Zespole Szkół im. Kardynała Wyszyńskiego, aby podziękować rolnikom za Ich trud i ciężka pracę na roli.
Zaszczytną funkcję Starostów Gminnych pełnili Pani Małgorzata Wach
z Majdanu -Obleszcze oraz Pan Grzegorz Wcisło z Polichny Czwartej. Wraz z nimi na plac przybyli Starostowie Parafialni z grupami wieńcowymi Anna Widomska oraz Sebastian Tomiło
z Szastarki,Wioletta Mazur oraz Kazimierz Rycerz z Brzozówki, Barbara Mróz i Zbigniew Kowal z Majdanu- Obleszcze, Bożena Pietura i Andrzej Wcisło z Polichny Czwartej,
Beata Szabat z Andrzejem Długoszem z Wojciechowa oraz grupy wieńcowe z Blinowa Pierwszego oraz Drugiego.
Część oficjalną uroczystości rozpoczął powitaniem gości Wójt Gminy Artur Jaskowski, następnie
Starostowie zgodnie z tradycją przekazali bochen chleba na ręce Wójta.
W uroczystościach dożynkowych wzięli udział zaproszeni goście Jerzy Bielecki Poseł RP, w imieniu Marszałka Województwa Jarosława Stawiarskiego przybyła pani Anna Baluch Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, dr Marek Kos Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego,radni Gminy Szastarka a na czele z Przewodniczącym Michałem Kosikowskim, kierownicy raz pracownicy Urzędu Gminy na czele z sekretarz Jadwigą Wielgus, dyrektorowie oraz księża z terenu gminy.
W części artystycznej z koncertem wystąpiła Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki. Następnie na scenie pojawili się „Majdaniacy” z Majdanu- Obleszcze, Mirosław Kolasa
z Szastarki, „Blinowianeczki” z Blinowa, Kapela Kalina -Folk z Polichny oraz Kapela Czerwona Róża z Szastarki. Gwiazdą dożynek był MIŁY PAN natomiast wieczorem odbył się koncert zespołu TEX .
Podczas dożynek rozstrzygnięte zostały konkursy gminne na :
„Najbardziej zadbane gospodarstwo rolne i najładniejszy ogród przydomowy”
I miejsce zajęła Ewa Szaja
II miejsce Alfreda Kozłowska
III miejsce Alicja Król
„Wzorową Pasiekę Gminy Szastarka w 2019 roku”
I miejsce Karol Kamiński
II miejsce Krzysztof Placha
III miejsce Zygmunt Igras
„Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”
I miejsce – Wojciechów
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.
Nad organizacją oraz przebiegiem uroczystości czuwała dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Polichnie Ewa Białoń wraz z pracownikami GCK.
Dziękujemy wszystkim delegacjom wieńcowym, zespołom śpiewaczym, kapelom oraz solistom za udział i uświetnienie Dożynek Gminno- Parafialnych w Szastarce. Mieszkańcom gminy, parafii i gościom za wzięcie udziału w uroczystościach dożynkowych. Wyrazy uznania i najserdeczniejsze słowa podziękowania kierujemy do dyrektora Piotra Krzysztonia oraz pracowników szkoły, druhów strażaków z OSP Szastarka Wieś oraz Szastarka Stacja, pracownicom OPS w Szastarce za przygotowanie stoiska promocyjnego naszej Gminy, KGW Stare Moczydła za wystawienie swojego stoiska, pracownikom KRUS Kraśnik, pracownikom Urzędu Gminy oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Dożynek.
Podziękowania składamy naszym sponsorom:
Godula Michał – Ubezpieczenia 23-225 Szastarka
Glinka Katarzyna i Tomasz –TRANS-TOM 23-225 Szastarka 95
Groszek Piotr – Budownictwo Drogowe Majdan-Obleszcze 49, 23-225 Szastarka
Jachura Zbigniew – El-Instal 23-225 Szastarka 155
Koguc Anna – Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej o/Szastarka
Kopyciński Andrzej – Sklep Wielobranżowy 23-225 Szastarka 78
Lewandowski Krzysztof – Ferma Drobiu 23-225 Szastarka 35
Morski Zenon – Unimal Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Kraśnik
Łach Andrzej – TRANS-KOP Blinów Drugi 121, 23-225 Szastarka
Nowak Elżbieta – P.H.U. ARO Polichna Druga 113, 23-225 Szastarka
Pudło Sławomir – PROSIACZEK Domowy Wyrób Wędlin