NAGRODA IM. OSKARA KOLBERGA

Utworzono dnia 10.05.2021
Często słyszymy „nie lubię poniedziałków”, nasz dzisiejszy poniedziałek okazał się najpiękniejszym ze wszystkich poniedziałków. Zasługą tego była ważna informacją, którą chcemy się z wami podzielić.
Z wielką dumą ogłaszamy, że nasz Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Blinowianki” z Blinowa otrzymał najważniejsze rangą ogólnopolskie wyróżnienie - Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Nagroda ustanowiona została w 1974 roku w Płocku, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej, autor serii monografii Lud i Obrazy etnograficzne, które stworzyły podwaliny współczesnych nauk o kulturze (etnografii, etnologii, folklorystyki, etnomuzykologii) i do dziś są inspiracją twórczości naukowej i artystycznej.
Organizatorem i fundatorem wyróżnień jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Nagroda zostaje przyznana za całokształt dokonań w dziedzinie kultury ludowej, za osiągnięcia twórcze, artystyczne oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną. Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach: twórcy ludowy, mistrz tradycji, działacze społeczno-kulturalnym, kapele ludowe, zespoły folklorystyczne, instytucje i muzea zasłużone w rozwój sztuki ludowej i folkloru w Polsce.
Dla „Blinowianek” to wyróżnienie jest podwójnie ważne, z uwagi na fakt, iż w tym roku zespół obchodzi Jubileusz 50-lecia swojej działalności. Przez te wszystkie lata zespół ciężko pracował i wiele poświęcał, żeby wspólnie tworzyć swoją historię, zdobywać wiele prestiżowych nagród i rozwijać się.
Mamy nadzieję, że przykład zespołu będzie inspiracją dla młodego pokolenia do kultywowania tradycji.
Więcej szczegółów pod linkiem: