Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

NAGRODA IM. OSKARA KOLBERGA

Utworzono dnia 10.05.2021
Często słyszymy „nie lubię poniedziałków”, nasz dzisiejszy poniedziałek okazał się najpiękniejszym ze wszystkich poniedziałków. Zasługą tego była ważna informacją, którą chcemy się z wami podzielić.
Z wielką dumą ogłaszamy, że nasz Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Blinowianki” z Blinowa otrzymał najważniejsze rangą ogólnopolskie wyróżnienie - Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Nagroda ustanowiona została w 1974 roku w Płocku, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej, autor serii monografii Lud i Obrazy etnograficzne, które stworzyły podwaliny współczesnych nauk o kulturze (etnografii, etnologii, folklorystyki, etnomuzykologii) i do dziś są inspiracją twórczości naukowej i artystycznej.
Organizatorem i fundatorem wyróżnień jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Nagroda zostaje przyznana za całokształt dokonań w dziedzinie kultury ludowej, za osiągnięcia twórcze, artystyczne oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną. Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach: twórcy ludowy, mistrz tradycji, działacze społeczno-kulturalnym, kapele ludowe, zespoły folklorystyczne, instytucje i muzea zasłużone w rozwój sztuki ludowej i folkloru w Polsce.
Dla „Blinowianek” to wyróżnienie jest podwójnie ważne, z uwagi na fakt, iż w tym roku zespół obchodzi Jubileusz 50-lecia swojej działalności. Przez te wszystkie lata zespół ciężko pracował i wiele poświęcał, żeby wspólnie tworzyć swoją historię, zdobywać wiele prestiżowych nagród i rozwijać się.
Mamy nadzieję, że przykład zespołu będzie inspiracją dla młodego pokolenia do kultywowania tradycji.
Więcej szczegółów pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/kulturaisport/znamy-laureatow-nagrody-im-oskara-kolberga-za-zaslugi-dla-kultury-ludowej-2021?fbclid=IwAR2Uzts3ukXyJ45kHBFu32rvMqWMnADrZmzSMo4n_NQwL_21ZuSErKM5peQ

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny