REKONSTRUKCJA BITWY SZASTARKA-POLICHNA

Utworzono dnia 12.09.2022

W niedzielę 11 września na polach na przeciwko stadionu sportowego w Polichnie Czwartej odbyła się „Rekonstrukcja Bitwy Szastarka- Polichna 29 wrzesień 1939 r.” poprzedzona uroczystą mszą św. oraz Apelem Poległych i złożeniem kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza na miejscowym cmentarzu. To religijno-patriotyczna uroczystość poświęcona żołnierzom września 1939 roku zamordowanym właśnie w Polichnie.

Apel Poległych odczytał Piotr Groszek -Komendant GRH z Majdanu-Obleszcze, po czym na rozkaz Dowódcy Mirosława Wielgusa żołnierze oddali salwę honorową.

Pod Pomnikiem Poległych wieńce złożyli: w imieniu Europoseł Beaty Mazurek - Michał Stawiarski, w imieniu Posła na Sejm RP Kazimierza Chomy - Agnieszka Skrok, w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego -Członek Zarządu Henryk Flis, Wicestarosta Kraśnicki Paweł Kudrel, Radny Powiatu Kraśnickiego Bogdan Zuń, Wicestarosta Powiatu Janowskiego Michał Komacki, Wójt Gminy Szastarka Artur Jaskowski wraz z Sekretarz Gminy Szastarka Jadwigą Wielgus, Radni Rady Gminy Szastarka, delegacje uczniów szkół z terenu Gminy Szastarka, druhowie strażacy z OSP Polichna oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Polichnie Ewa Białoń

Oprawę muzyczną całej uroczystości zapewniała Orkiestra Dęta im. Jan Szabata z Polichny działająca przy Gminnym Centrum Kultury. Rolę Kapelmistrza Orkiestry pełni pan Jan Piech.

Po zakończeniu Apelu Poległych wszyscy udali się na żywą lekcję historii z bardzo wyraźnym, patriotycznym przekazem skierowanym do młodzieży i nie tylko.

Głównym celem takiego widowiska było krzewienie historii poprzez pokazanie na żywo repliki sprzętu, ubioru, taktyki, komend, języka stosowanego w przeszłości.

Połączone Grupy rekonstrukcyjne, pod kierownictwem GRH im. płk. T. Zieleniewskiego z Majdanu-Obleszcze, odtworzyły bój spotkaniowy, do którego doszło 29.09.1939 r. pod Polichną

i Szastarką. Kolumny wojsk polskich ze składu zgrupowania płk. Zieleniewskiego starły się z wydzielonym oddziałem niemieckim, wysłanym z Kraśnika na odsiecz okrążonemu pod Dzwolą dywizjonowi przeciw pancernemu Kondor, ze składu 27 szwabskiej dywizji piechoty – cofającej się spod Lwowa.

Po skończonej bitwie na Wszystkich czekała gorąca wojskowa grochówka przygotowana przez Panie kucharki z PSP w Polichnie.

W rekonstrukcji udział wzięły Grupy Rekonstrukcyjne:

• GRH im. płk Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze.

• GRH Cichociemnego „Zapory”

• Szwadron Kawalerii Tomaszów Lubelski

• GRH „Gregor” Puławy

• GRH Zakłady Południowe Stalowa Wola

• GRH „Ordon” Łańcut

• GRH „Wir” Biłgoraj

• Ludność Cywilna Tomaszów Lubelski

• Jako ludność cywilna zaangażowani zostali mieszkańcy Polichny.

Nagłośnienie Piotr Krzysztoń

Narrator:Mariusz Lenart

Śpiew: Ewa Białoń, Męski Zespół Śpiewaczy Majdaniacy

Organizatorzy: Wójt Gminy Szastarka Artur Jaskowski, Gminne Centrum Kultury w Polichnie, GRH im. płk T. Zieleniewskiego z Majdanu-Obleszcze