X MIĘDZYPOWIATOWY PRZEGLĄD KOLĘD, PASTORAŁEK I WIDOWISK KOLĘDNICZYCH - dzień II

Utworzono dnia 31.01.2020

W tegorocznej X jubileuszowej edycji Międzypowiatowego Przeglądu Kolęd, Pastorałek i Widowisk Kolędniczych , którego organizatorami jak co roku było Gminne Centrum Kultury w Polichnie, Gmina Szastarka oraz Starostwo Powiatowe w Kraśniku zaprezentowało się 36 wykonawców. Podczas drugiego dnia tegorocznej imprezy zebrani mogli wysłuchać prezentacji kolęd i pastorałek w wykonaniu chórów, grup śpiewaczych, kapel, zespołów
wokalno-instrumentalnych oraz solistów z terenu powiatu kraśnickiego, janowskiego, stalowowolskiego oraz biłgorajskiego.
Drugi dzień przeglądu rozpoczął się od solowego występu Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Ewy Białoń oraz koncertu Orkiestry Dętej im. Jana Szabata z Polichny
Oficjalnego otwarcia dokonali Wójt Gminy Szastarka Artur Jaskowski oraz Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla.
Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz w imieniu Starosty Janowskiego Artura Pizonia w pierwszym dniu Przeglądu obecny był Wicestarosta Janowski, p. Michał Komacki. W imieniu własnym oraz Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego wystąpiła Radna Sejmiku p. Anna Baluch. Wśród zgromadzonej publiczności znaleźli się Radni Gmina Szastarka.Nie zabrakło miejscowego duchowieństwa w osobach ks. kanonika Andrzeja Arbaczewskiego oraz ks. kanonika Krzysztofa Piskorskiego.
Podczas pierwszego dnia Przeglądu mogliśmy wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu Parafialnej Orkiestry Dętej z Szastarki natomiast uroczą prowadzącą przegląd była Wiktoria Świś.
Zmagania konkursowe dorosłych oceniało Jury w składzie:
przewodnicząca -Barbara Nazarewicz Dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim
członek-Dariusz Tomasik Kapelmistrz Orkiestry Dętej im. Jana Szabata z Polichny
członek – Andrzej Gotner Inspektor Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Kraśniku
Przesłuchania trwały do późnych godzin popołudniowych, uczestnicy byli oceniani w sześciu kategoriach. Po wysłuchaniu kolędy w doskonałych aranżacjach Jury przyznało:

Kategoria Soliści:
I miejsce – Janina Chmiel z CkiP Godziszów

Kategoria Zespoły śpiewacze a’capella
I miejsce -Zespół Jarzębina z Kocudzy

Kategoria Zespoły wokalno-instrumentalne
I miejsce -Zespół „Lawenda”ze Smólska

Kategoria Kapele:
I miejsce-Kapele Ludowa z Gościeradowa

Kategoria Chóry:
I miejsce -Chór Męski z Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Kraśnika

Kategoria Widowiska Kolędnicze
I miejsce- Zespół „Pietroszczanki” z Trzydnika Dużego

Dyplomy,statuetki oraz nagrody pieniężne zwycięzcom wręczyli obecni podczas wydarzenia: Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Anna Baluch, Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla oraz Wójt Gminy Szastarka Artur Jaskowski.
Po części oficjalnej rozpoczęło się wspólne biesiadowanie do tańca przygrywały Kapele Czerwona Róża z Szastarki oraz Kalina-Folk z Polichny.
Przegląd poprowadził Karol Biały.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tak sprawnej organizacji tego wyjątkowego wydarzenia. Kochani przez dwa dni przeglądu na scenie gościliśmy ponad 400 wykonawców.Wielkie podziękowania kierujemy na ręce wszystkich artystów, instruktorów oraz Dyrektorów Domów Kultury, którzy wzięli udział w imprezie.
Poczęstunek uczestnikom Przeglądu ,który został przegotowany przez panie kucharki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Polichnie zapewniło Gminne Centrum Kultury w Polichnie.
Dziękujemy naszym sponsorom:
"Prosiaczek" Domowy wyrób wędlin -Sławomir Pudło
Firma Handlowa "Groszek Szastarka- Longina Spryszak
Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej o/Szastarka -Dyrektor Anna Koguc
Obsługą techniczną naszego przeglądu zajęli się:
GMik Studio Blue Music Group

GALERIE: