XI MIĘDZYPOWIATOWY PRZEGLĄD KOLĘD, PASTORAŁEK I WIDOWISK KOLĘDNICZYCH

Utworzono dnia 30.01.2023

To były dwa dni pełne emocji i wspaniałych wrażeń !!!

W pierwszym dniu XI Międzypowiatowego Przeglądu Kolęd, Pastorałek i Widowisk Kolędniczych. Na naszej scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież z powiatu kraśnickiego, janowskiego, lubelskiego, opolskiego i biłgorajskiego.

Zmagania konkursowe dzieci i młodzieży, oceniło Jury w składzie: Przewodnicząca komisji – Agnieszka Gremlas Kierownik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Kraśniku,

Anna Ewa Sobota -Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym,

Ewelina Bucoń- członkini i współzałożycielka Kapeli Kalina -Folk

z Polichny

Po przesłuchaniu 40 prezentacji solistów, duetów, grup oraz zespołów mieszanych wiekowo, Jury przyznało następujące miejsca:

Kategoria Soliści/Duety 0-III

I miejsce – Nela Malinowska

II miejsce – Kamila Gałuszkiewicz

III miejsce – Julia Twardygrosz

Wyróżnienie – Aleksandra Mróz

Kategoria Soliści/Duety IV – VI

I miejsce – Karina Szabat

II miejsce – Aleksandra Taradyś

III miejsce – Amelia Nazar

Wyróżnienie – Adrianna Kania

Wyróżnienie – Duet Siostry Dziewa

Kategoria Soliści Duety VII – VIII

I miejsce – Nikola Daniewska

II miejsce – Gabriela Fiuk

III miejsce – Maja Wójcik

Kategoria Soliści/Duety Szkoły Średnie

I miejsce – Aneta Luks

II miejsce – Oliwia Maj

III miejsce – Patrycja Gudyka

Kategoria Grupy, Zespoły Mieszane Wiekowo, Instrumentaliści

I miejsce – Zespół „Błękit” i Zespół Śpiewaczy „Blinowianeczki”

II miejsce – Zespół „Teraz Wszyscy Razem”

III miejsce – Zespół „Wesołe Nutki”

Podczas pierwszego dnia Przeglądu na scenie w roli prowadzących pojawiły się członkinie zespołu „Blinowianeczki” Julia Skręt oraz Anżelika Mysłowska.

W tegorocznej dwudniowej XI edycji Międzypowiatowego Przeglądu Kolęd, Pastorałek i Widowisk Kolędniczych, którego organizatorami jak co roku było Gminne Centrum Kultury w Polichnie, Wójt Gminy Szastarka oraz Starostwo Powiatowe w Kraśniku zaprezentowało się 80 wykonawców. Podczas drugiego dnia tegorocznej imprezy zebrani mogli wysłuchać 40 prezentacji w wykonaniu chórów, grup śpiewaczych, kapel, zespołów wokalno-instrumentalnych oraz solistów z terenu powiatu kraśnickiego, janowskiego, lubelskiego, opolskiego oraz biłgorajskiego.

Drugi dzień przeglądu rozpoczął się od koncertu Orkiestry Dętej im. Jana Szabata

z Polichny oraz Kwintetu Dętego „Squad B”.

Na scenie wystąpiła również, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Ewa Białoń wraz ze swoją utalentowaną podopieczną Alicją Mróz.

Oficjalnego otwarcia dokonali Wójt Gminy Szastarka Artur Jaskowski oraz Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla.

Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz i tak swoją obecnością zaszczycili nas Wicewojewoda Lubelski - Bolesław Gzik, w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego wystąpiła Radna Sejmiku Anna Baluch, Wicestarosta Powiatu Kraśnickiego Paweł Kudrel, Teresa Jachura Kierownik ARMiR w Kraśniku. Wśród zgromadzonej publiczności znaleźli się Radni Gmina Szastarka oraz pracownicy Urzędu Gminy Szastarka. Nie zabrakło ks. kanonika Henryka Jargiło proboszcza tutejszej parafii.

Zmagania konkursowe dorosłych oceniało Jury w składzie:

Przewodnicząca -Janina Biegalska folklorystka, dr nauk humanistycznych, znawczyni muzyki ludowej.

Anna Ewa Sobota- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym

Małgorzta Rachoń -Bęczyńska, pracownik Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym

w Kraśniku.

Przesłuchania trwały do późnych godzin popołudniowych, uczestnicy byli oceniani w sześciu kategoriach. Po wysłuchaniu kolędy w doskonałych aranżacjach Jury przyznało:

Kategorie:

Soliści

I miejsce – Janina Markut - Gminne Centrum Kultury w Polichnie

Zespoły śpiewacze a’cappella:

I miejsce – Zespół „Babiczanki” - Gminny Ośrodek Kultury w Obszy

Wyróżnienia - Zespół „Facelia” - Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach

- Zespół „Marianki” Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury

Kocudza Druga

- Męski Zespół Śpiewaczy „Majdaniacy” – Gminne Centrum Kultury w Polichnie

Zespoły wokalno-instrumentalne:

I miejsce – Zespól „Lawenda” ze Smólska – Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju

Wyróżnienie – „VOX CELESTIS” – Ośrodek Kultury w Urzędowie

Kapele:

I miejsce – Zespól Ludowy „Ponoszemu” – Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach

Chóry:

I miejsce – Chór Parafialny Batorz

Widowisko kolędnicze:

I miejsce – Grupa Teatralna „Rozkapryszeni”

Dyplomy, statuetki oraz nagrody pieniężne zwycięzcom wręczyli obecni podczas wydarzenia: Wicestarosta Kraśnicki Paweł Kudrel, Wójt Gminy Szastarka Artur Jaskowski, Przewodniczący Rady Gminy Szastarka Michał Kosikowski, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Polichnie Ewa Białoń oraz Jury.

Po części oficjalnej rozpoczęło się wspólne biesiadowanie do tańca przygrywały Kapele Czerwona Róża z Szastarki, Kalina-Folk z Polichny, Kapela Ludowa z Gościeradowa

Przegląd poprowadził Karol Biały.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tak sprawnej organizacji tego wyjątkowego wydarzenia. Przez dwa dni przeglądu na scenie gościliśmy ponad 600 wykonawców!!!

Wielkie podziękowania kierujemy na ręce wszystkich artystów, instruktorów oraz Dyrektorów Domów Kultury, którzy wzięli udział w imprezie.

Poczęstunek uczestnikom Przeglądu, który został przegotowany przez "nieustraszone" Panie kucharki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szastarce sfinansowało Starostwo Powiatowe

w Kraśniku oraz Gminne Centrum Kultury w Polichnie.

Dziękujemy naszym sponsorom:

"Prosiaczek" Domowy wyrób wędlin -Sławomir Pudło