Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Orkiestra Dęta im. Jana Szabata z Polichny

Historia Orkiestry Dętej im. Jana Szabata z Polichny

 

Historia Orkiestry Dętej z Polichny rozpoczęła się w 1923 roku. Wówczas Józef Stec oraz Władysław Mazur postanowili założyć orkiestrę dętą, która miała ubogacać uroczystości religijne i świeckie w parafii i okolicznych miejscowościach. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był Józef Stec, a wspierał go Władysław Mazur, to dzięki ich zaangażowaniu członkowie orkiestry uczyli się nut i podstawowych zasad muzykowania. Poznawali również technikę gry na wybranych instrumentach. Po ciężko przepracowanych dniach, gromadzili się na kolejnych próbach, które odbywały się w domach prywatnych. W związku z tym, iż w orkiestrze grało czterech braci Mazur z Polichny oraz dwóch braci  Mazur z Zarajca, muzycy nazwani byli „Orkiestrą Mazurów”.

            W okresie II wojny światowej różnie toczyły się losy Orkiestry. W 1939 roku Józef Stec grający na barytonie został zabrany z Polichny i zamordowany przez okupanta w Niemczech w 1941 roku. Opiekę nad orkiestrą przejął Władysław Mazur, który grał na trąbce. W trakcie tych lat działalności orkiestry do grupy dołączyli muzycy. Z wspomnień mieszkańców wiemy, iż repertuar orkiestry rozrósł się dzięki panom, którzy grali w orkiestrach wojskowych i mieli dostęp do różnych opracowań muzycznych, byli to: Bronisław Dziuba oraz Bogdan Wieczerzak.

            W latach siedemdziesiątych zmarł Władysław Mazur. Opiekę nad orkiestrą przejął wracający z wojska Władysław Kapusta – przygotowywał repertuar, rozpisywał nuty i zajmował się sprawami organizacyjnymi orkiestry. W 1976 roku Władysław Kapusta opuścił Orkiestrę
z Polichny by wyjechać za „wielką wodę”. W ciągu kilkudziesięciu lat istnienia orkiestry różne toczyły się jej losy, przeżywała lata rozkwitu, jak i również okresy mniejszej aktywności.

            Pod koniec lat siedemdziesiątych zaczęło powstawać wiele zespołów i kapel muzycznych, w których zaczęli grać członkowie orkiestry co pomniejszyło jej skład. Organizacją grań zajęli się Pan Stanisław Wronka i Pan Bolesław Flis. Przez pewien czas pomiędzy 1990-1992 rokiem rolę Kapelmistrza pełnił zaprzyjaźniony z Janem Szabatem Kazimierz Fila, który w późniejszym czasie namówił Jana Szabata do poprowadzenia Orkiestry z Polichny. I tak na początku 1992 roku Jan Szabat, który pochodził z Huty Józefów rozpoczął pracę nad rozwojem Orkiestry, utalentowany kompozytor, który swój pierwszy utwór skomponował w wieku 21 lat. Dzięki niemu Orkiestra w latach dziewięćdziesiątych pięciokrotnie wygrywała Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych. Wprowadził do orkiestry nowy styl gry, udostępnił i napisał wiele nowych utworów i pieśni, które wykorzystywane są przez członków orkiestry do dnia dzisiejszego. W 1995 roku Kapelmistrz po powrocie z koncertu rezurekcyjnego zmarł w domu. Po śmierci orkiestrę przejął Krzysztof Szabat – szef Orkiestry Garnizonu Lublin – syn Jana. Liczebność orkiestry wzrosła, stała się ona znana
i rozpoznawana w całym województwie, zdobywając czołowe miejsca na przeglądach
i konkursach orkiestr dętych. Skutki pracy nowego Kapelmistrza stały się wkrótce widoczne. Do orkiestry zaczęły przychodzić dzieci, próby odbywały się regularnie, znacznie wzrósł jej poziom muzyczny, co zaowocowało coraz większym uznaniem i aplauzem publiczności podczas koncertów. Dzięki staraniom byłego Wójta Gminy Szastarka Ryszarda Dudka, członkowie orkiestry na czele z Kazimierzem Filą, mieszkańców Polichny, pracowników Domu Kultury w Polichnie, Orkiestrą Dętą z Polichny stała się gospodarzem Międzypowiatowego Festiwalu Orkiestr Dętych.

            W roku 2011 po ciężkiej chorobie zmarł wspaniały człowiek i wielki muzyk Krzysztof Szabat. Był to niewątpliwie wielki cios dla członków oraz sympatyków Orkiestry. W trym trudnym czasie opiekę nad Orkiestrą przejął jej wieloletni członek Pan Stefan Wielgus.

            Nowym Kapelmistrzem, który podjął się prowadzenia Orkiestry z Polichny był Pan Stanisław Szymaniak, który prowadził ją przez kolejne pięć lat. W miarę upływu czasu jedni członkowie odchodzili, drudzy zasilali jej szeregi. Pod koniec 2016 roku pracę z orkiestrą zakończył Pan Stanisław Szymaniak, a od 2017 roku nowym dyrygentem został członek Orkiestry Pan Tomasz Kowalczyk.

            Od 2019 roku w orkiestrze rozpoczęła się przysłowiowa „zmiana warty”. W ciągu 3 lat skład orkiestry zmienił się w 60 procentach. Wiele osób po ukończeniu studiów podjęło pracę poza miejscem zamieszkania lub wyjechało za granicę. Stanowisko Kapelmistrza objął Pan Dariusz Tomasik, który swe doświadczenie w prowadzeniu orkiestry zdobywał pełniąc rolę Kapelmistrza Orkiestry Wojskowej. Pan Dariusz odbudował bibliotekę muzyczną i od samego początku skoncentrował się na intensywnym szkoleniu młodzieży. Jesienią 2019 roku
z inicjatywy Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Polichnie Pani Ewy Białoń zostało powołane do życia Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Polichna im. Jana Szabata i po raz pierwszy w historii Orkiestry został wybrany jej Zarządu.

            W maju 2022 roku Dariusz Tomasik zrezygnował z funkcji Kapelmistrza, w sierpniu tego samego roku batutę i buławę po nim przejął członek orkiestry Jan Piech – grający na puzonie, absolwent muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie,
który sprawuję tą funkcję do dnia dzisiejszego.

 

Pytanie: Co sądzisz o naszej nowej stronie?


Super ( 59% )
59%
Ok ( 41% )
41%

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny