JUBILEUSZ 25-LECIA MĘSKIEGO ZESPOŁU ŚPIEWACZEGO "MAJDANIACY"

Utworzono dnia 06.10.2023
W sobotę 30 września w Gminnym Centrum Kultury w Polichnie odbył się Jubileusz 25-lecia istnienia Męskiego Zespołu Śpiewaczego „Majdaniacy” z Majdanu-Obleszcze, który rozpoczął się Mszą Świętą w Kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Majdanie-Obleszcze. Mszę Św. odprawił ks. proboszcz Grzegorz Rożek.
Podczas obchodów Jubileuszu 25-lecia działalności artystycznej Zespołu „Majdaniacy” Wójt Gminy Szastarka Artur Jaskowski pogratulował członkom zespołu dotychczasowych osiągnięć, składając jednocześnie uznanie za godne reprezentowanie naszej gminy, powiatu oraz województwa.
Po przybliżeniu historii zespołu w której wspominał o licznych nagrodach i wyróżnieniach zdobytych w ciągu 25 lat istnienia– na festiwalach, przeglądach i konkursach, podkreślił wysoki poziom artystyczny Zespołu.
Po wystąpieniu Wójta nastąpiło uroczyste wręczenie odznaczeń, które przyznano na wniosek dyrektor Gck Ewy Białoń.
Członkowie Zespołu otrzymali odznakę honorową nadaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego pana prof. Piotra Glińskiego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za tworzenie, upowszechnianie i ochronę kultury. W imieniu ministra kultury odznakę wręczył pan Michał Moskal- dyrektor Biura Prezydialnego PiS. Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę o wyróżnieniu Zespołu Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego, który wręczyła pani Anna Baluch- Radna Sejmiku WL. Starosta Powiatu Kraśnickiego Paweł Kudrel przekazała na ręce Zespołu List Gratulacyjny oraz nagrodę pieniężną przyznaną przez Zarząd Powiatu Kraśnickiego. Wójt Artur Jaskowski oraz Sekretarz Jadwiga Wielgus wręczyli pamiątkowe statuetki oraz nagrody.
Zaproszeni goście zabierali głos składając życzenia, bukiety kwiatów, dyplomy i upominki. Panowie otrzymali wiele gorących słów, gratulacji i podziękowań za działalność i kultywowanie tradycji polskiej wsi, za przekazywanie tych wartości młodszemu pokoleniu, promowanie naszej małej Ojczyzny.
Swoja obecnością zaszczycili nas również : Jan Kanthak -Wiceminister Aktywów Państwowych, Kazimierz Choma- Poseł na Sejm RP, Marzena Dolecka -Jocek Sekretarz Miasta Modliborzyce, która przybyła w imieniu Burmistrza Witolda Kowalika, Radni Gminy Szastarka na czele z Przewodniczącym Michałem Kosikowskim,
ks. Proboszcz Henry6k Jargiło, Teresa Jachura – Kierownik ARiMR
w Kraśniku, Dyrektor Ośrodka Kultury w Urzędowie Teresa Kaźmierak, Janina Biegalska , Andrzej Sar, prof. Jan Adamowski, Andrzej Białek, który reprezentował Wiolettę Wilkos Prezes LGD Ziemi Kraśnickiej, Andrzej Wojtan
z Zespołem „Kowalanki” z Kowalina, Krystyna Wójcik z Zespołem Śpiewaczym „Facelia”z Wierzchowisk, Anna Brankiewicz, Małgorzta Jamróz, Panie Maria Skorupa oraz Helena Rutyna
z Zespołu „Linowianki” z Zawichostu, Kapela Kalina-Folk z Polichny , Kapela „Czerwona Róża” z Szastarki oraz solista Mirosław Kolasa.
Uczestnicy spotkania zostali ugoszczeni poczęstunkiem, który został uświetniony ludowym śpiewem Zespołów oraz występem pani Krystyny Wójcik. Jak przystało na tak wyjątkową uroczystość nie zabrakło jubileuszowego tortu. Jak na jubileusz działalności zespołu ludowego przystało uroczystość była mocno rozśpiewana.
Jubileusz był ważnym świętem i wydarzeniem a także okazją do dokonania oceny dotychczasowych osiągnięć i wyznaczenia nowych planów i zadań na przyszłość. Skłaniał do refleksji, wspomnień
i przemyśleń. Wieloletnia działalność zespołu to doskonały przykład promocji kultury naszego regionu.
Raz jeszcze serdecznie dziękujemy Wszystkim za okazaną sympatię i przychylność oraz przekazane gratulacje i życzenia. Mam nadzieję na dalszą współpracę, a także wspólne świętowanie kolejnych, równie udanych Jubileuszy w przyszłości.
Specjalne podziękowania kierujemy do Narodowego Instytutu Kultury I Dziedzictwa Wsi, który był Współorganizatorem wydarzenia.

Utworzono dnia 06.10.2023, 09:09