REKONSTRUKCJA BITWY POD POLICHNĄ 29 WRZEŚNIA 1939 R.

Utworzono dnia 14.09.2023

W niedzielę 10 września br. na polach naprzeciwko stadionu sportowego w Polichnie Czwartej odbyła się „Rekonstrukcja Bitwy pod Polichną 29 września 1939 r.”, poprzedzona uroczystą mszą św. oraz Apelem Poległych i złożeniem kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza na miejscowym cmentarzu. To religijno-patriotyczna uroczystość poświęcona żołnierzom września 1939 roku, zamordowanym właśnie w Polichnie. Apel Poległych odczytał Piotr Groszek – Komendant GRH im. Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu-Obleszcze, po czym na rozkaz Dowódcy Mirosława Wielgusa  żołnierze oddali salwę honorową.

W trakcie uroczystości poświęcony został nowy nagrobek, powstały w miejscu pochówku 11 zabitych mieszkańców Polichny.

Pod Pomnikiem wieńce złożyli: W imieniu Poseł do Europarlamentu Beaty Mazurek  Michał Stawiarski, w imieniu Marszałka WL Jarosława Stawiarskiego  Anna Baluch, Bogdan Zuń, Starosta Powiatu Kraśnickiego Paweł Kudrel, Radny Powiatu Kraśnickiego Andrzej Maj, Wójt Gminy Szastarka Artur Jaskowski wraz z Sekretarz Jadwigą Wielgus, Dyrektor Biura Prezydialnego PIS Michał Moskal, Radni Gminy Szastarka na czele z Przewodniczącym Michałem Kosikowskim, delegacje szkół z terenu naszej gminy. Znicze zapalili najmłodsi członkowie GRH im. płk. T. Zieleniewskiego z Majdanu-Obleszcze.

Oprawę muzyczną całej uroczystości zapewniała Orkiestra Dęta im Jana Szabata z Polichny działająca przy Gminnym Centrum Kultury w Polichnie.

Po zakończeniu Apelu Poległych wszyscy udali się na Piknik Militarny gdzie uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku. Przy przygotowanych ogniskach upiekli kiełbaskę a także spróbowali bigosu i grochówki z kuchni polowej. Podczas Pikniku swoje stoiska promocyjne zaprezentowali: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Kraśnik/Urzędów, Strzelnica K2Shooting oraz 2 Brygada Obrony Terytorialnej. Odbyła się także  część artystyczna przygotowana przez dzieci z terenu gminy Szastarka oraz Kapela Kalina-Folk z Polichny i Męski Zespół Śpiewaczy „Majdaniacy” z Majdanu-Obleszcze.

Nadszedł wreszcie czas na samą Bitwę. Połączone Grupy Rekonstrukcyjne, pod kierownictwem GRH im. płk. T. Zieleniewskiego z Majdanu-Obleszcze, odtworzyły bój spotkaniowy, do którego doszło 29.09.1939 r. pod Polichną. Kolumny wojsk polskich ze składu zgrupowania płk. Zieleniewskiego starły się z wydzielonym oddziałem niemieckim, wysłanym z Kraśnika na odsiecz okrążonemu pod Dzwolą dywizjonowi przeciw pancernemu Kondor, ze składu 27 szwabskiej dywizji piechoty  cofającej się spod Lwowa.

Kanwę inscenizacji stanowiły epizody bitewne i ich późniejsze konsekwencje dla miejscowej ludności cywilnej. Główny bój pod Polichną, gdzie oprócz siły żywej użyto samochodów ciężarowych, motocykli, armat pojazdów trakcji konnej oraz efektów pirotechnicznych (wybuchów dymnych i hukowych); represje pokonanych Niemców dla ludności cywilnej (rozstrzeliwanie) oraz spalenie chaty rodziny Gajurów.

Była to żywa lekcja historii z bardzo wyraźnym, patriotycznym przekazem skierowanym do młodzieży i nie tylko. Na Rekonstrukcji gościliśmy całe rodziny.

W rekonstrukcji wzięły udział Grupy Rekonstrukcyjne:

• GRH im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu-Obleszcze
  • GRH Infanteria Division z Mielca
  • GRH. im. por. Konrada Bartoszewskiego „WIR”
  • GRH. GREGOR
  • GRH. Bellum z Kielc
  • GRH. Zakłady Południowe
  • Stowarzyszenie Zamość 1920
  • Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułk Piechoty Tychy
  • Ludnośc Cywlina z Tomaszowa Lubelskiego
  • Mieszkańcy z terenu Gminy Szastarka

Organizatorzy: Starostwo Kraśnickie, Wójt Gminy Szastarka Artur Jaskowski, Gminne Centrum Kultury w Polichnie,

W trakcie wydarzenia odbyła się promocja Województwa Lubelskiego oraz programu „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Wojewodztwa Lubelskiego.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli:

Beata Mazurek Poseł do Europarlamentu

Kazimierz Choma Poseł na Sejm RP

Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego

Paweł Kudrel Starosta Kraśnicki

Partnerzy wydarzenia:

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”

Współorganizatorzy:

Stowarzyszenie Nowa Szastarka

Ochotnicze Straże Pożarne z terenu Gminy Szastarka

Patrnonat Medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Lublin, Radio Lublin, kurier Lubelski, Dziennik Wschodni, lubin112, krasnik.24.pl

Dziękujemy naszym Sponsorom: Fundacja PGE, WOD-BUD Zdzisław Wojtaszek, E-DACH Jan Starownik, K2SHOOTING Krzysztof Kwiecień, INKOM Piotr Łacko, Hotel Janów Stanisław Mazur, PPHU GROTT Anna Pacek, Zakład Usług Stolarskich i Pogrzebowych Dariusz Rubaj, PHU ARO Józef i Elżbieta Nowak, Zarajec Strzelnica Sportowo - Myśliwska Andrzej Łach, Ferma Drobiu Tadeusz Butryn, Groszek Longina spryszak, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ESKA Stanisław Kozyra, Usługi Transportowe Edward Krzysztoń, Savona Henryk Rapa, Piotr Butryn, OX2 - nasza energia nie ma końca